Yayıncılık

EdisMedya; web tasarım, web yazılım, grafik tasarım, dijital reklam, sosyal medya danışmanlığı, yayıncılık, SMM panel ve influencer işbirliği hizmetleri konusunda uzman kadrosuyla size tam ajans hizmeti vermektedir

Canlı yayın platformları nasıl ve neden popülerleşti?

Canlı yayın platformları, bugün milyonlarca yayıncıya oyun, dans, müzik, mizah gibi kategorilerde yeteneklerini sergilemesi için olanak sağlıyor. Diğer uygulamalardan farklı olarak içerik üreticilerini, doğrudan ve gerçek zamanlı olarak izleyicilerle buluşturuyor. Bu sayede kullanıcıların yayıncı ile samimi ve duygusal bir bağ kurmasına olmasını sağlıyor. 

Bu bağın sağlanmasında öncülük etmeleriyle TikTok, Bigo Live, Mico Live ve Twitch gibi platformlar kısa sürede büyük bir ivme yakaladı. İçerik üreticilerinin diğer platformlarda karşılaştığı artılar ve eksiler, canlı yayın platformlarına olan ilgiyi daha da arttırdı.

Twitch, TikTok, Mico Live ve Bigo Live’da bulunan aktif chat yani aktif sohbet özelliği, yayıncıların ve izleyicilerin eş zamanlı olarak birbirleriyle iletişim halinde olmasına olanak sağlıyor. Bu özellik yayıncının yeteneklerini sergilerken yorumda bulunmak, mizahi içerikler üretmek hatta yayıncıyla dertleşmek için dahil kullanılabiliyor ve her iki tarafın da sosyalleşmesinde büyük bir rol oynuyor. Kullanıcıların bu tarz etkileşimli platformları tercih etmeleri de kitlelerin içerik tüketimi alışkanlıklarının değişmeye başladığına işaret ediyor.

0a52855d3accf9e0a778084a33eb370273947680

Size ihtiyacı var...

Canlı yayın uygulamalarına olan ilginin kaynağı olarak belirlenen Asya ülkeleri, bu içerik tipinin hızlı ve istikrarlı olarak tüketildiği bir pazar. Fakat son zamanların trendi olan sosyal medyada “gerçek” ve “samimi” olmak artık sadece Asya’da değil dünyadaki herkes tarafından eksikliği hissedilen ve aranan bir kavram olarak bariz şekilde tüm sosyal medya kullanıcılarının gündeminde duruyor.

Bunun için insanlar dijital detoks veya #nofilter gibi akımlar başlatıyorlar. Bu soruna çözüm olarak içerik üreticileri artık “video yükleme” değil, gerçek zamanlı olarak ulaşılabilir olma yoluna gidiyor ve canlı yayınlar açıyorlar. Bu nedenle kökeni Asya olarak görünen canlı yayın uygulamaları artık tüm dünyadan kullanıcılara ve içerik üreticilerine ev sahipliği yapmaya başladı.

Size Rehber olabiriz!

İlk olarak üreteceğiniz içeriğe uygun bir platform seçmeniz gerekiyor. Eğlence odaklı içerikler üretmek istiyorsanız, Micolive ve Bigolive gibi canlı yayın uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Bu iki platform arasında karar verirken ise en önemli seçim unsuru görüntü kalitesi ve içerik çeşitliliği olacaktır.

Eğer görüntü kalitesi daha yüksek bir platform arıyorsanız Mico Live, daha çeşitli içerik arıyorsanız Bigolive’ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bigolive daha çok kısa video özelliği ile öne çıkarken Micolive canlı yayın platformu olarak daha popüler kullanılıyor. Bu platformlarda yayıncı olmak için ihtiyacınız olan tek şey internete erişimi olan bir telefon olacaktır. Eğer böyle bir telefonunuz varsa istediğiniz canlı yayın uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirip istediğiniz yerde yayın açabilirsiniz.

Daha oyun odaklı bir platform arıyorsanız, Twitch ve Youtube Live sizin için uygun alan olabilir fakat Twitch ve Youtube yayıncılığı için en azından bir bilgisayara ihtiyacınız olabilir. Bu iki platform arasında ise daha oturmuş bir kitlesi olan bir platform olarak Twitch, büyümeye daha açık bir platform olarak ise Youtubelive’i tercih edebilirsiniz.

Özelleşeceğiniz yayıncılık türüne karar verdikten ve sistem gerekliliklerini sağladıktan sonra yayıncılığı bir mesleğe dahil dönüştürebilirsiniz. En azından sevdiğiniz şeyi yaparak hem keyif alıp yeni insanlarla tanışabilir ve sosyalleşebilir hem de gelir elde edebilirsiniz.

Bigo Live & Mico Live (Bize KATIL)

Canlı yayınlar, günümüzde hayatın her alanına nüfuz eden bir araç haline geldi. Öyle ki muhtemelen hepimiz en az bir kez herhangi bir platformda canlı yayın izlemişizdir. Haliyle canlı yayın uygulamalarının artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu yadsınamaz bir gerçek oldu.

Popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Mico Live ve Bigo Live, geçtiğimiz yıllarda toplamda 1 milyar kez indirildi, günlük ortalama 100 milyon kişi bu platformlarda canlı yayınları izlendi. Biz de ilk dönemlerinde küçük bir girişim olarak başlayan ve zamanla devleşen bu iki platformda hizmet vermeye başladık yayıncılık ajansı olarak. Sizde ailemize katılarak bu yoldaki hikayemizde rol almak ister misiniz?